Elgondolkoztunk már azon valaha is, hogy kedvelt zöldségeink és gyümölcseink miért úgy néznek ki, ahogy? Miért olyan kicsi az isteni áfonya, és miért olyan hosszúkás az uborka? Egyáltalán miért gömbölyű a paradicsom?
Miután beköszöntöttek az első fagyok, a kiskertek lassan kiürülnek, de aki gondos gazdája volt például paradicsompalántáinak, az még mindig találhat rengeteg zöld termést. Ha ügyesek vagyunk, ennek sem kell enyészetté válnia!
Annyira szeretjük a paradicsomot, hogy télen sem szeretnénk lemondani róla? Sokan élnek abban a tévhitben, hogy a paradicsom kizárólag a szabad ég alatt termeszthető, és csak a nyári időszak alkalmas hozzá, holott valójában akár a lakásban is megterem, sőt beérik ez a zöldség.
Aki rendelkezik saját kerttel, vagy abban a szerencsés helyzetben van, hogy termelői paradicsomot tud vásárolni, az bizonyára nem tapasztalta még, de a hipermarketekben nagyon gyakori problémát jelentenek az íztelen zöldségek és gyümölcsök.
Egyre nagyobb problémát okozz a kertekben és a termesztőknél is a paradicsomvész. A kérdéses zöldség egyik, ha nem a legveszedelmesebb betegségéről van szó, ami a szabadföldön termő paradicsomokkal gyakran néhány nap alatt végez.
A paradicsom tárolásáról rengeteg tévhit terjeng az emberek között. Ki erre, ki arra a módszerre esküszik, miközben valójában csak nagyon kevesen tudják a helyes választ.
Miközben a paradicsom az egyik legnépszerűbb zöldségnek tekinthető a világ számos részén – így köztük hazánkban is –, megfelelő gondozás nélkül nem számíthatunk sem nagy terméshozamra, sem kellően egészséges zöldségekre.
Akinek van saját kiskertje, az biztosan minden évben megkísérel paradicsomot termeszteni, azonban a legtöbben szomorúan nyugtázzák, hogy soha nem lesz olyan szép és egészséges a termés, mint amit a boltban meg lehet vásárolni.
Idén is nehéz év elé nézhetnek a magyar paradicsomtermesztők, miután Magyarországon is felfedezték azt a veszélyes baktériumot, ami egy rejtélyes betegséget generálva a termelés jelentős kiesését idézheti elő - noha egyelőre még rengeteg a kérdés ezzel a kapcsolatban.
A paradicsom hatalmas utat járt be addig, hogy manapság itthon és a világ egy nagyon jelentős részén ilyen közkedvelt zöldséggé váljon. Nem véletlen, hogy folyamatosan igyekeznek nemesíteni és továbbfejleszteni, aminek eredményeképpen sok-sok új típusa jelenik meg a piacon.
A paradicsom termesztése ugyan nem könnyű feladat, de azért közel sem tekinthető lehetetlennek. Sokan nem is annyira a feladatból fakadó probléma miatt nem vágnak bele, sokkal inkább azért, mert nincs elég helyük az ültetéshez.
Újabb előnyös tulajdonságra derült fény a paradicsom kapcsán, így a rákmegelőző hatás mellett most már tudományos kutatások igazolják, hogy a népszerű és ízletes zöldség nagyon jó hatást gyakorol a férfiak termékenységére is.
A paradicsom újabb előnyös tulajdonságaira derült fény egy friss kutatásból, a Microbiology Spectrum című szaklapban közölt tanulmány alapján ugyanis kiderült, hogy nemcsak a gyomornak, a bélrendszernek is jót tehet, ha minden nap fogyasztunk paradicsomot.
A paradicsomról az emberek többségének van egy határozott elképzelése mind a megjelenés, mind az ízvilág kapcsán. A géntudomány azonban a jövőben ezeket alapjaiban átírhatja majd, így tudósok már kísérleteznek például a paradicsom csípős ízvilágú változatán!
Érdekes összefüggést sikerült megállapítani egy angol kutatásnak a paradicsom, azon belül is a lila paradicsom hatásait tekintve, hiszen kísérletek során bizonyították kimagasló rákellenes hatását.
Korábban már számos tanulmány bebizonyította, hogy a paradicsomban található vitaminok, ásványi anyagok és egyéb összetevők nagy mennyiségben milyen jótékony hatást gyakorolnak bizonyos betegségekre vagy problémákra.
Mindenki jól ismeri azt a frázist, miszerint napi egy alma, az orvost távol tartja. Egy kutatás azonban nemrégiben bebizonyította, hogy napi egy paradicsom legalább ilyen jó hatást ér el a szervezeten belül.
Bizonyára sokaknak feltűnt már, hogy a hűtőben tárolt paradicsom íze jelentősen mérséklődik, drasztikus sebességgel veszít harsányságából. Hogy miért van ez?
Felmérések igazolják, hogy világszerte egyre több ember szenved állandó D-vitamin hiánytól, amire a jelek szerint a tudomány most megoldást találhatott, méghozzá a paradicsom képében.
Azon túl, hogy a paradicsom egy igazán különleges zöldségféle, a tudományos világ számára is nagyon érdekes, amit mi sem bizonyít jobban más, minthogy folyamatosan központi szerepet játszik a kutatásokban.