Mit tegyünk, ha túl csípős a paprika?

Sokan reflexből egy pohár víz után nyúlunk, ha túlzásba estünk a csípős ízekkel, megmutatjuk, ez miért nem jó ötlet.

Egy tál finom csili, csípős szószba mártott sült csirkeszárny, vagy akár egy jó kis szalonnázás erős paprikával. Közös bennük, azon kívül hogy mindegyik népszerű étel, a paprikában lévő kapszaicin nevű molekula, ez okozza a csípős ízüket. Biztos tapasztaltad már, hogy a paprikák különböző mértékben teszik próbára a csípősségtűrő képességedet, de emelkedjünk tudományos magasságokba: a csípősség mértékét a csípősség hígításon alapuló mértékegységével, a Scoville-egységgel (SHU) mérhetjük.

Tényleg, mennyire csíp?

A hazánkban közkedvelt Erős Pista 1000 SHU, a piacokról ismert hegyes erős paprika 2500 SHU körül mozog, a sajtos nacho nélkülözhetetlen társa, a jalapeno paprika különböző fajtái pedig 2500 és 8000 SHU között vannak. Az igazi arclerobbantó kategória pedig a világ jelenlegi legcsípősebb paprikája, a Carolina Reaper 1,5 millió SHU, ezt még elképzelni is csíp!

Hogy meglegyen a kémia

A kapszaicin egy apoláris molekula, ezért csak apoláris molekulákkal teli anyagokban oldódik. Hogy ez miért is érdekes? Mert a víz nem ilyen, ráadásul az apolaritás egyben a víztaszító hatással is együtt jár. Ezért ha iszol egy pohárral hogy a csípősséget enyhítsd, csak fokozod a fájdalmat, hiszen a víz elteríti a kapszaicint a száj felületén. Ezek a kedves kis molekulák pedig így még több fájdalomreceptorhoz tudnak kapcsolódni, tovább késztetve ezzel mindenféle váladékok kiválasztására a szervezetet.

Szóval nem víz, de akkor mi?

Apolárisak például a tejben lévő zsír-és kazeinmolekulák, tehát ezek alkalmasak arra, hogy eltávolítsák a fájdalomreceptorokhoz tapadt kapszaicinmolekulákat. Ezért ha gyorsabban meg akarsz szabadulni a fájdalmas csípősségtől, igyál tejet, vagy egyél akár valamilyen tejterméket, sajtot, vajat, ezek magasabb zsírtartalma tovább fokozza a kívánt hatást. További jó hír, hogy az alkoholtartalmú italok is segíthetnek a bajon, a benne lévő etanolmolekulák miatt, amik jellegükből adódóan szintén oldják a kapszaicint.

Ha pedig inkább bátran viselnéd a szenvedést, akkor sem fogsz örökké ebben az állapotban maradni, hiszen a kapszaicinmolekulák hatása idővel csökken, majd tejesen megszűnik.