A paprika színe is befolyásolhatja, milyen, az egészség megőrzésében segítő anyagokat találsz meg benne.
Ha a paprika eredetét kutatjuk, a közelmúltnál jóval messzebb kell visszatekintenünk. Az első paprika valamikor a tizenhatodik században érkezett hozzánk Közép-Amerikából, a hosszú, hegyes típusú fűszerpaprikánk pedig a magyar konyha egyik alapja, és világszerte is ismert. Azóta nem kis mennyiségű lecsó, pörkölt, gulyás készült el ennek a csodálatos növénynek a közreműködésével, de a kiváló íze mellett az emberi szervezet kiegyensúlyozott működését támogató tulajdonságai is elvitathatatlanok.
Azt szinte minden magyar fejből tudja, hogy a paprika milyen kiváló C-vitamin forrás. Nem is csoda, hiszen magas C-vitamin tartalma hozzájárult az anyag felfedezéséhez, ami egyik legismertebb hazai tudományos sikerünk: Szentgyörgyi Albert is szegedi paprikából vonta ki a C-vitamint, ezzel érdemelve ki a Nobel-díjat. Ez a vitamin segíti az immunrendszer működését, és jó ellenszere lehet az infarktusnak. És valóban, 100 gramm nyers paprikában 70-250mg C-vitamin található, ennek pontosabb mennyisége a színéből tudható: a zöld színű fajták kétszer, a piros paprika pedig háromszor annyi C-vitamint tartalmaz mint a szintén híresen magas vitamintartalmú narancs változat.
De emellett még az A-vitamin provitaminjait, alfa- és béta-karotint is tartalmaz, utóbbi nagyon hasznos a bőrnek, védi a napsugárzással szemben, lassítja az öregedését és a ráncok kialakulását. Ha piros színű paprikát eszel, azzal véded magad az érszűkület és az erekben lévő lerakódásokkal szemben a rutin nevű vitaminnak hála. Cink is kerül a szervezetbe a pirospaprikával, ez táplálja a körmöket és a hajat. A zöld színű paprika sok folsavat tartalmaz, ez talán babaváráskor a legfontosabb, hiszen kulcsfontosságú anyag a magzat megfelelő idegrendszeri fejlődéséhez. A szintén ebben a színváltozatban lévő kalcium pedig az egészséges csontokhoz és fogakhoz nélkülözhetetlen. A sárga paprika sok luteint és zeaxantint rejt, ezzel védve a szemet a szürke hályog ellen.
Külön áldásos tulajdonsága a paprikának, hogy kiváló rákmegelőző hatású anyagot is tartalmaz. A likopén, ami egyébként leginkább a piros paprikákban van, de a paradicsomban is megtalálható, erős antioxidáns hatással rendelkezik, így segít megelőzni a daganatos megbetegedéseket.
A csili csípősségét a kapszaicin adja, ebből sok fogyókúrás készítményt és kenőcsöket is készítenek. Ez nem csoda, hiszen élénkíti a metabolizmust, sőt a cukorszintet is segíthet szabályozni, ezek mind hozzájárulnak egy sikeres diétához. Továbbá gyulladásgátló hatása van, enyhíti a reumát és az izomfájdalmat.
Persze szezonban frissen a legjobb a paprika, de van néhány tartósítási módszer, amivel télen is élvezheted az ízét, és a C-vitamin tartalma sem károsul nagy mértékben. Lehet savanyítani, káposztával tölteni, csalamádé részeként enni, de jó tartósítási módszer az is, ha olajban teszed el, ilyenkor használd főzéshez pörköltbe, gulyásba.
Érdekes módszer továbbá egy erdélyi recept, eszerint a paprikát egészben sütőben süsd meg, majd húzd le a héját, és üvegekbe rakva önts rá ecetes-sós vizet. Ha pedig télen egy jó töltött paprikára vágysz, akkor szezonja alatt tedd el a paprikát egyszerűen a mélyhűtőbe, így a hidegebb hónapokban is felidézheted ezt a friss nyári ízt!