A méz, vagy a torokfertőtlenítő gyógyszerek helyett, van, aki a kapszaicin erejében bízik torokfájás esetén. De vajon igazuk van?
A hűvösebb és csapadékosabb őszi időjárás beköszöntével sokkal gyakoribb látogató lehet a kaparó, égő, viszkető érzéssel járó torokfájás. Erre az esetre a legtöbb embernek már saját jól bevált szokása van, így ilyenkor előkerül a mézes tea, a fertőtlenítő hatású torokcukorkák, sőt, akár egy kupica pálinka is. Az erősen csípős ételeket is sokat jó módszernek tartják ilyenkor. De vajon a csípős szószok, fűszerek valóban fertőtlenítenek és el is mulasztják a torokfájást?
Ha megeszel egy nagy tányér levest, amit alaposan megpakoltál csípős paprikával, akkor kis időre valóban úgy érezheted, mintha megoldódott volna a probléma. Ilyenkor a szájban található érző idegek átverése miatt csökken a fájdalom, a szájüreg és a garat átmenetileg érzéketlenné válik, a torokfájást elnyomja a csípős íz, ez pedig a csili- és egyéb csípős paprikákban található kapszaicinnek köszönhető. Ez egy színtelen és szagtalan anyag, ami nem oldódik vízben. Ezért tapasztalhatod azt, hogy hiába iszol vizet egy fullasztóan csípős falat után, csak rontasz a helyzeten.
A fájdalom enyhüléséhez hozzájárul még egy nagy adag boldogsághormon, azaz endorfin felszabadulása, ami szintén a kapszaicinnek köszönhető. De ezek a hatások hamar csökkenni kezdenek, és visszatér a torokfájás.
A torkodban érzett kellemetlenségeket okozhatja akár allergia, vagy a száraz és hideg levegő, de a fájdalomért gyulladás is lehet a felelős. Ezt legtöbbször nátha vagy influenzavírus okozza, de van, hogy bakteriális fertőzés miatt gyullad be a garat. Ha ilyenkor csípős ételeket fogyasztasz, a légutakat bizonyos mértékben valóban tisztítod vele, de egyben fokozott váladéktermelésre is serkented a légúti szerveket, a torokfájás pedig nem szűnik meg. A gyulladás változatlanul fennmarad, sőt a nyálkahártyát izgató összetevők tovább irritálhatják az amúgy is érzékeny területeket.
Természetesen mint minden tünettel, a torokfájással is érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, ahol egy kis antibiotikumos kezeléssel valószínűleg hamar segítenek a bajon. De ha nem akarsz rögtön a dokihoz rohanni, próbálj ki valamilyen vény nélkül kapható patikai készítményt, ezek általában nem csak fertőtlenítenek, de fájdalomcsillapítókat is tartalmaznak.
Ha viszont éppen nem valami torokfájásos nyavalyával küzdesz, és meg vagy bolondulva a csípős paprikáért, fogyaszd nyugodtan, de a mértéket, mint sajnos minden élvezetes dologban, itt sem árt tartani!