Ez a különbség a hasznos és a káros böjt között

Ha jól csinálod, akár hosszú távon is száműzhetsz egy-egy károsabb ételt a diétádból.

Sokféle motiváció húzódhat egy ilyen kúra véghezvitele mögött, sőt, maga a böjt szó is többféle módszert takarhat. Akár vallási okokból, akár az egészségesebb életmódra törekvés jegyében kezd valaki böjtölésbe, fontos, hogy tisztázza, mire számíthat és milyen hatással lesz ez a szervezetére.

Mi számít böjtnek?

Tulajdonképpen mindenki rendszeresen böjtöl, hiszen a legtöbben nem veszünk magunkhoz ételt az esti vacsora és a reggeli első étkezés között. Orvosi szempontból azért ennél jóval hosszabb időre van szükség, el kell telnie tizenhat órának az utolsó étkezés után, ekkor kezdődik meg maga a böjt, az pedig, hogy mikor ér véget, csak rajtad múlik. A szervezet egyébként hat-nyolc órára elég glükózt tárol, ezt követően az izmokban és a májban található glikogén-raktárhoz nyúl, ez további két napon át képes biztosítani a szervezet működését. De vannak olyan aminosavak, vitaminok, ásványi anyagok, amik csak táplálkozás útján kerülnek a szervezetbe, ezek tartós hiánya esetén már különböző betegségek is kialakulhatnak, szóval körültekintően kell meghatározni egy-egy böjtölési időszak hosszát!

Mielőtt elkezded

Vannak olyan esetek, mikor a böjt kifejezetten káros lehet, például, ha valaki megterhelő fizikai munkát végez, vagy nagyon alacsony a testsúlya, biztos, hogy nem ez a legmegfelelőbb méregtelenítési módszer a számára. Mint általában bármilyen irányú életmódváltás esetében, egy ilyen kúra előtt is érdemes kikérned orvosod tanácsát. Valamilyen krónikus betegség fennállása esetén ez különösen igaz! Érdemes ellenőriztetni a vérnyomást, a szívfrekvenciát, labor-és általános fizikai vizsgálaton is átesni. Idős korban, vagy a pubertás beköszöntése előtt fokozottan oda kell figyelni és csak egy-két napig tartó enyhébb böjtölést ajánlatos végigcsinálni.

A böjt a köszvényeseket is érzékenyen érintheti, mert a kúra alatt átmenetileg emelkedhet a húgysavszint és a ketonkoncentráció, így nekik csak a sav-bázis egyensúly korrigálásával szabad belekezdeni a böjtölésbe. Vannak olyan esetek is, amikor egyáltalán nem javasolt a kúra, ilyen az ha valaki tartós szteroidterápián van, pajzsmirigy túlműködéses, veseelégtelenségben szenved, diabéteszes, vérkeringési vagy vérképzőszervi betegsége van, vagy pszichiátriai kezelés alatt áll. Terhesség alatt és a szoptatás idején is tilos ilyesmibe kezdeni!

A böjt menete

Ha minden körülmény adott és úgy döntöttél, belevágsz a böjtölésbe, érdemes előtte tartanod pár tehermentesítő napot, így könnyebb lesz az átállás, és nem sokkolod annyira a szervezeted. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy kerüld a nehéz ételeket, a húst, egyél a megszokottnál kevesebbet, igyál többet, és ha lehet, ne fogyassz semmit este hat után. Ezután többféle módszer közül is választhatsz. Klasszikus böjtnek számít például a léböjt, teaböjt, tejsavóböjt vagy nyákböjt, ezekről is érdemes lehet szakértő tanácsát kikérni, ha nem próbáltad még.

Fontos hogy bőséges mennyiségű folyadékot vegyél magadhoz (akár napi 3 liter), ez főleg tiszta víz, esetleg gyümölcs-vagy zöldséglé, illetve valamilyen gyógyhatású teakeverék. Ezek amúgy is segíthetik a kúra sikerességét, fokozhatják a hatását, ajánlott a vesetisztító csalántea, vagy valamilyen kész keverék. Vannak olyan pár napos kúrák is, amikor szilárd táplálékot is veszel magadhoz, ezek zöldségek, gyümölcsök és gabonák lehetnek, naponta többször és nagyon kis mennyiségben. Ilyenkor is kerülni kell az élvezeti szereket, mint az alkohol, a koffein és a tein, fehér cukor és fehér liszt, só.

Ilyen kúrák után, amelyek három-négy naposak, legfeljebb egy hetesek lehetnek, nem szabad azonnal visszatérni a korábbi táplálkozási szokásokhoz! A kúra előtti tehermentesítő napokhoz hasonlóan felépítő napokat kell tartani, és utána is érdemes megfontolni, hogy miket vezetsz vissza a régi étrendedből, és miket nem. Egy hétnél hosszabb kúra már szigorúan csakis orvosi felügyelettel javasolt, bizonyos esetekben csak intézeti körülmények között!

A hatásai

Számos pozitív hatást megtapasztalhatsz egy ilyen tisztítókúra után. Aktiválódnak az anyagcsere-folyamatok, ennek következtében normalizálódhat a vércukorszint és a vérzsírok szintje, enyhülhetnek a kötőszöveti betegségek. Regenerálódhat a nyálkahártya, fokozódhat a bélmozgás. A bőr nagy általánosságban is letisztul és megszépül, de ha valaki ekcémában vagy pikkelysömörben szenved, azoknak az állapota is javulhat(fontos tudni, hogy a kúra idején ezek rosszabbodhatnak, de ez csak átmeneti). Csökkennek a gyulladások, erősödik az immunrendszer, kiürül sok felesleges salakanyag-akár ödémák is-és csökkenhet a vérnyomás.

És a testmozgás?

Természetesen nem a böjtölés időszakában kell maratont futni, de fontos a testmozgás, hogy védd az izmaidat a kúra alatti lebontástól. Stabilizálhatod a vérkeringésedet és az immunrendszeredet hideg-meleg váltott zuhannyal is, esetleg száraz testdörzsölés utáni zuhanyozással, vagy ha megoldható hideg vízben járással. Ha igazán meg akarsz újulni egy ilyen kúra során, érdemes nemcsak a testi, de a lelki oldalára is hangsúlyt helyezni, pihenj, relaxálj, meditálj sokat és kerüld a stresszhatásokat.