Mégis mennyi zöldséget egyek? A konzerv és a fagyasztott zöldség is egészséges? Ezekre és sok minden másra is választ kaphatsz egyszerűen, hiteles forrásból.
Könyvek, okostelefon-alkalmazások és YouTube-videók hada kínál megoldást arra, hogyan táplálkozz egészségesen, de sok esetben nehéz ellenőrizni, mire alapozzák tanácsaikat. Szerencsére egy ilyen, mindenkit érintő kérdésben rendkívül könnyen megtalálhatod a szakértők állásfoglalását, így ha nem is kizárólag ezekből tájékozódsz, a későbbiekben könnyedén mérlegelheted, hogy egy recept, vagy a táplálkozást érintő javaslat mennyire van összhangban a tudomány jelenlegi állásával.
Hazánkban a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége segíti a táplálkozással foglalkozó, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberek munkáját, honlapjukon pedig számos hasznos információt kínálnak azoknak, akik a helyes étkezés alapjaival szeretnének megismerkedni. Az MDOSZ legalapvetőbb ajánlásait az Okostányér nevű digitális kiadványukban érheted el, ebben megtalálhatod, milyen élelmiszertípusok azok, amikre érdemes odafigyelned, hogy minden nap szerepeljenek valamelyik étkezésedben, ahogy arra is rámutatnak, mik azok a hozzávalók, amik ugyan közkedveltek, jobban teszed, ha csak a feltétlenül szükséges mennyiséget használod belőlük.
Eszerint az lenne az optimális, ha az egy nap elfogyasztott ételeid felét zöldségek és gyümölcsök tennék ki, a másik felét pedig gabonafélék, amikből kicsivel több kell, mint a különböző fehérjeforrásokból, azaz húsokból, halakból, tojásból, tejből és tejtermékekből. Ha az MDOSZ ajánlása szerint szeretnél zöldségeket enni, akkor reggelire, ebédre és vacsorára is olyan ételt készíts, amiben piros, narancs, vagy sötétzöld színű zöldségek is helyet kapnak – példaként a brokkolit, a sárgarépát, és a paradicsomot hozzák fel. A bab, a szója, a csicseriborsó, vagy épp a lencse elmondásuk szerint főzelékek, krémek, saláták, és levesek részeként épülhet be legkönnyebben az étrendünkbe.
És ha amiatt aggódsz, hogyan fogsz az év különböző szakaiban ennyi friss zöldséget beszerezned, ne aggódj, ezt a lehetetlen feladatot megkerülheted, ugyanis az Okostányér szerint a gyorsfagyasztott, konzerv zöldségek, és még a kedvenc csalamádéd (ahogy a többi savanyúság is) számítanak, de ha lehet, a javasolt napi négy adag zöldségből egy friss legyen. Óva intenek azonban a burgonyától, amit leggyakrabban minden másnap érdemes enni a dietetikusok szerint.
A szakértők a gyümölcsök esetében azt ajánlják, hogy a reggeli mellett a kiegészítő étkezések részeként keressünk nekik elsősorban szerepet, és elmondják, hogy ugyan a legjobb a friss gyümölcsök fogyasztása, a fagyasztott, szárított és konzerv formájában is jó választásnak bizonyulnak. A gyümölcslevek kapcsán kiemelik, hogy érdemes a 100% gyümölcstartalmú változatokat keresni, illetve hogy a gyümölcsök közé sorolt olajos magvakat kis mennyiségben, két-három naponta ajánlják.
Az ilyen alapvetések mellett megismerkedhetsz olyan, az egészséges étkezéssel kapcsolatos fogalmakkal is az Okostárnyér lexikonjában, mint a testtömeg index, vagy az energia-egyensúly, aminek kapcsán hasznos képletekkel is szolgálnak, amik segíthetnek kiszámolni, mennyi energiára van szükséged naponta, vagy hogy mennyi energiát is égetsz el, ha aktívabb életmódra váltasz.
Az elméletet követően pedig az okos táplálkozás gyakorlati megvalósítására is adnak tippeket, a bevásárlástól kezdve azon keresztül, hogy mit készíts egy-egy étkezésre, egészen addig, hogy mit tehetsz annak érdekében, hogy egy-egy éttermi látogatás se jelentsen egyet az egészséges életmód elleni bűntettel. A szülők pedig külön fogják értékelni, hogy a felnőttek mellett kisebbeknek, 6-17 éveseknek is tesznek javaslatokat arra, hogyan tudnak az életkori igényeiknek megfelelően és egyben egészségesen enni.
De ha a dietetika témája ennél is jobban érdekel, vagy egy specifikus problémára keresed a választ, érdemes megnézni a Dietetikai Kisokos című kiadványokat is, amikben például a megfelelő hidratációról, az egyes édesítőszerekről, vagy éppen a cukorbetegség esetén javasolt étrendről tájékozódhatsz még részletesebben.