Sok más egészségmegőrző hatásuk mellett a megfelelő zöldségek a szíved egészségének megőrzésében is segíthetnek.
Ha egészségesebb étrendre törekszel, arra számos okod lehet, a leggyakoribb ezek között minden bizonnyal a súlycsökkentés, de gyakori motiváció valamilyen ételallergia is. Ezek mellett bizonyos szempontokat a szíved egészsége érdekében is érdemes szem előtt tartanod, ennek kapcsán pedig szerencsére nem csak azt mondhatjuk, hogy kerüld, ami ugyan finom, de egészségtelen.
Ha hallottál már bármennyit is a szív egészségéről, biztosan megismerkedtél már a telített és telítetlen zsírsavak, illetve a koleszterin fogalmával. Az is többnyire közismert tény, hogy a húsok és tejtermékek, illetve az állati zsírok jelentik a legnagyobb veszélyt, ugyanis jó ízük miatt stabil helyük lett a nyugati konyhában, ám ezekben a legnagyobb a telített szírsavak koncentrációja is.
Azt viszont kevesen tudják, mihez kezdjenek, ha rászánták magukat, hogy száműzik ezeket a fajta zsírokat az étrendjükből (amellett, hogy a telítetlen olajokkal, így az olívával és a repcével kezdenek ismerkedni). Erre pedig az egyik legjobb tipp, hogy keresd, milyen aromás zöldségekkel, gyümölcsökkel, vagy más fűszerekkel pótold az ízélményt, amit korábban a zsír, vagy az olaj adott meg. Így, ha jól választottad meg az alapanyagaidat, friss, változatos ízek jellemezhetik az ételeidet, amiben segítségedre lehet a csilipaprika és a borsfélék mellett az olajbogyó, bab, gyömbér, fokhagyma (pirított püréként kedvelt ételízesítő), a paradicsom, különböző gombafélék, a padlizsán, a koriander és a kömény, vagy a különböző citrusfélék leve (de a zöldségek kifőtt levét is érdemes megtartani későbbi ízesítésre).
Ha pedig sikerül átváltanod az ízesítés ezen formájára, akkor két másik káros adalékot, a sót, és a cukrot is sikerülhet háttérbe szorítanod. A sóbevitel csökkentésére a túlzott nátriumtartalma miatt érdemes törekedni, ha pedig ezt jól csinálod, a könnyen túlzott mennyiségben bevihető nátrium helyett a megfelelő zöldségek és gyümölcsök kiválasztásával az egészségesebb káliumból vihetsz be többet. Ebben segíthet a banán, a paraj, a burgonya (bár ezt magas keményítőtartalma miatt érdemes módjával enni), a szárított gyümölcsök, sőt, a champion gomba is. A cukor ételédesítő hatását pedig mézzel, vagy természetes cukrokat tartalmazó gyümölcslével igyekezz kiváltani!
A szív egészségének megőrzése szempontjából is fontos, hogy a dietetikusok által javasolt, a különböző élelmiszerekre vonatkozó ajánlásokat is betartsd. Ehhez hozzátartozik például, hogy a főbb fehérjeforrások, így a húsok, tej és tejtermékek, illetve az egyébként kifejezetten egészséges halételek se vegyék át az irányítást az étrendünk felett. Sokszor úgy gondolkodunk, hogy egy-egy húshoz, vagy más fehérjeforráshoz választunk köretet egy-egy fogás kigondolásakor, viszont ezeknek jobb eseten csupán az étrendünk nagyjából egyötödét kellene kitenniük.
A hazai dietetikusok által javasolt arányok szerint az egy nap megevett élelmiszereink felét zöldségek és gyümölcsök kellene, hogy kitegyék (30% és 20% arányban), a másik fél túlnyomó részét (szintén 30%-ot) a különböző szénhidrátforrásként szolgáló gabonák kell, hogy adják, és a fent említett 20%-os arányban kellene képviselnie magát a fehérjeforrásoknak.
A rostokban gazdag étkezés sok más előnye (így az emésztőrendszer, az étvágy, és a vércukorszint egészséges szabályozása) mellett a szívnek is jót tesz, a rostok emésztésének folyamata, illetve termékei ugyanis segíthetnek csökkenteni a koleszterinszintet. Emellett pedig igazi bónusz, hogy számos, a szervezet számára hasznos nyomelemet is tartalmaznak a rostokban rendkívül gazdag hüvelyesek, mint a bab, a borsó, vagy éppen a lencse, így jó alapkövei lehetnek egy egészséges étrendnek. Magas fehérjetartalmukkal ráadásul segíthetnek kiváltani egy-egy fogásban a telített zsírsavakban gazdag húsokat, és halakat is.
Emellett a gabonaféléket (és más magvakat) is érdemes alaposan megválogatni, amiket szénhidrátforrásként eszel meg. Persze, sokszor nem könnyű levetkőzni a hagyományt, ami szerint az alapértelmezett pékáru a fehér kenyér, mégis érdemes a fejedbe vésned, hogy a teljes kiőrlésű gabonák jelentősen egészségesebbek, két szempontból is. Egyfelől az őrlés eltérő módszerének köszönhetően több megmaradhat az ilyen gabonatermékekben a bennük megtalálható vitaminokból és nyomelemekből. Másfelől a glikémiás indexe is alacsonyabb mondjuk a magas rosttartalmú gabonapelyheknek és a zabból készült termékeknek, ami a vércukor mellett a koleszterinszintre is jótékony hatással van.