Nem csak az íz miatt érdemes – így sózd a paradicsomot

Ha nem csak ízesítőként gondolsz a sóra, a paradicsom létartalmát is ügyesen szabályozhatod vele.

Ugyan a sófogyasztást érdemes korlátozni – 2,3 gramm felett már egészségtelenné válik a nátriumbeviteled –, vannak olyan esetek, amikor érdemes mégis a sóhoz fordulnod. A paradicsom sózása tipikusan olyan példa, amiről azt javasolják, hogy hagyd el, hiszen a zöldségnek enélkül is rendkívül kellemes íze van. Alapvetően ezzel mi is egyet tudunk érteni, ám vannak olyan esetek, amikor nem az ízesítő hatása miatt érdemes bevetni a sót, hanem folyadékelvonó tulajdonsága miatt.

Az elmélet a só másik felhasználása mögött

A só segítségével a híresen lédús terményt ozmózisra kényszerítve néhány perc alatt kivonhatod a benne található nedvesség jelentős részét, így intenzívebb ízű paradicsom kerülhet a tányérodra, ami adott esetben nem is áztatja el az ételeidet. A só emellett élénkíti a nyálelválasztásodat is, a megtermelt nyál pedig még jobban eloszlatja az ízlelőbimbóidon a paradicsom ízét adó molekulákat. Emellett a keserű ízek érzékelését is korlátozza, így egy kis sóval meglepő módon még édesebbnek érezheted a paradicsomot.

Így működik a gyakorlatban

Az egyik legjobb példája, hogyan vetheted be a sót, a salátakészítés: ekkor könnyen megeshet, hogy a felvágott paradicsomokból – főleg a keverés és szedés hatására – kinyomódó lé összegyűlik a salátás tálad alján, adott esetben felhígítva a hozzá elkészített öntetet. Ha viszont a saláta elkészítése közben kicsit előre gondolkodsz, és a paradicsomokat előkészíted, ezt elkerülheted.

A felvágott paradicsomdarabokat sózd meg vékonyan, és hagyd állni tizenöt-húsz percig mondjuk egy szűrőben, ahol nem gyűlik össze alattuk a kiengedett levük. A só hatására a folyadék távozik a paradicsomokból, így, mikor a folyamat végén a salátába teszed őket, csak az intenzív paradicsomízt kapod meg tőlük, a felesleges kiengedett lét nem.

Ehhez hasonlóan akkor is előkészítheted a később felhasználásra kerülő paradicsomokat, ha a munkahelyre vitt ételhez, vagy piknikhez csomagolod el őket már otthon. Ha pedig még jobban szeretnél előre gondolkodni, a paradicsomok kiengedett levét sem kell a lefolyóba engedned, hanem elraktározhatod egy későbbi fogáshoz, mondjuk egy bloody mary, egy gazpacho, vagy egy saját készítésű salátaöntet alapjaként.

Ha viszont rögtön szeretnéd megenni a paradicsomot, érdemes lehet az utolsó pillanatban, fogyasztás előtt megsózni őket. Ez főleg akkor lehet hasznos, ha nem megszabadulni szeretnél a bogyókban megtalálható rengeteg nedvességtől, hanem pont előcsalogatni igyekszel őket. Ez például jól jöhet bizonyos szendvicseknél, a caprese salátánál, vagy a bruschetta esetében.