Így készül az osso buco, egy igazi paradicsomos olasz specialitás

Odáig vagyunk az olasz specialitásokért, és szívesen megkóstolnánk egy tipikusnak nem nevezhető, erőteljesen paradicsomos fogást? Akkor itt az ideje megismerkedni az osso buco receptjével, mely egy igazi különlegességnek tekinthető a sorban!

Aki esetleg nem ismerné, az osso buco nem egy tipikus olasz étel, nem tésztán alapul, egy ízletes, harsányan fűszerezett marhahúsos fogás, melyben a kakukkfű, a fehérbor és a hagyma egyaránt fontos szerepet játszik, de mindenekelőtt a paradicsom kerül előtérbe.

Olyannyira, hogy bár konzervzöldségből is lehet dolgozni, de az igazi osso buco elkészítéséhez olyan friss paradicsomra van szükség, mint amilyen a Hódkertész üvegházaiban is terem. 

Lássuk ezért pontosan, hogy milyen összetevőkre van szükség az osso buco elkészítéséhez, illetve miként kell egyáltalán összeállítani ezt a különleges finomságot.

Hozzávalók (4 személyre)

-          4 nagyobb szelet csontos borjúhús

-          4 darab friss paradicsom vagy 40 dkg paradicsomkonzerv

-          1 evőkanál liszt

-          2 dl fehérbor

-          3 evőkanál olívaolaj

-          1 fej vöröshagyma

-          2 gerezd fokhagyma

-          1 darab sárgarépa

-          6 dkg vaj

-          1-2 darab zeller

-          fél csokor petrezselyem

-          citrom- és narancshéj

-          majoránalevél

-          ízlés szerint só, bors, kakukkfű, ételízesítő és babérlevél

Az osso buco elkészítése

A jó olaszos osso buco hátterét a zöldséges alap biztosítja. Ennek az elkészítéséhez meg kell tisztítanunk a vöröshagymát, a sárgarépát és a zellert, majd apró darabokra vágni és egy tálba tenni őket.

Ezt követően a fokhagymát kipréseljük – ha nincs otthon, az egyszerű felaprítás is megteszi –, majd ezt a négy összetevőt egy serpenyőbe vagy fazékba tesszük és egy kevéske vajon megfuttatjuk, miközben hozzáadunk egy kevéske citromhéjat, majorannát, de ízlés szerint sózzuk és borsozzuk is az egészet.

Ezt követően a borjúhúst megmossuk, majd lisztbe forgatjuk és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, olívaolajon pedig barnára sütjük, miközben egy kis kakukkfüvet és némi babérlevelet adagolunk hozzá. Ha elkészült, a zöldségalapot egy fazékba tesszük, majd a hússzeletekkel betakarjuk.

A húsból megmaradó olajos zsírt elkeverjük borral és egy deciliter vízzel, némi ételízesítő hozzáadását követően pedig rálocsoljuk az egészre.

Ezt követően kap szerepet a friss paradicsom. A zöldséget először leforrázzuk, majd lehámozzuk, félbevágjuk őket, a magot kikotorjuk belőle, a megmaradó húsát pedig apró darabokra aprítjuk. Konzerv alkalmazása esetén az egészet – a levével együtt – ráöntjük a húsra és a zöldségalapra.

Fedő alatt 1 óra 30 percig pároljuk, közben pedig egy speciális, olaszos zárófűszert készítünk. Ehhez narancs és citrom reszelt héját vesszük, melyet fokhagymával és petrezselyemmel elegyítjük, majd az így kapott fűszerkeveréket az elkészült étel tetejére szórjuk néhány perccel az elkészítés előtt.

Az étel azonnal tálalható, és szabadon választható köret hozzá, de a legtöbben rizzsel, rizibizivel vagy milánói rizottóval szeretik fogyasztani.