Így kerüld el a trancsírozós baleseteket – tippek a paradicsomszeleteléshez

A paradicsom magas víztartalma egyszerre áldás és átok. Mutatjuk, hogyan szeletelheted fel anélkül, hogy szétessen.

A legritkább esetben biztatunk arra receptjeinkben, hogy egyben használd fel a paradicsomot, viszont aki gyakran fordul meg a konyhában, legalább egyszer már biztosan belefutott abba a problémába, hogy a szeletelés folyamán legalább a termés bizonyos részeiből folyós, vizenyős massza lett. Van egy jó hírünk, a megfelelő eszközökkel és tudással felvértezve minimálisra csökkentheted ennek az esélyét. Mutatjuk, hogyan vághatsz bele a paradicsomokba igazán felkészülten, hogy az ételedben ne csupán szép darabok kaphassanak helyt, hanem azt is elkerüld, hogy mindent eláztasson a paradicsom.

Nem mindegy, mit használsz

A tiszta vágódeszka és a leöblített, majd leitatott paradicsom mellett a sikeres szeletelés egyik záloga, hogy megfelelő késsel vértezd fel magad. Ennek kapcsán szinte magától értetődő, hogy minél élesebb a pengéd, annál egyszerűbb dolgod lesz, hiszen így különösebb nyomás kifejtése nélkül is sikeresen elvághatod mind a paradicsom puha húsát, mind a termést egyben tartó héját. Ha a késed nincs megfelelő állapotban, érdemes megélezned.

Elsőre talán furcsán hangzik, de minél élesebb a késed, annál biztonságosabban szeletelhetsz vele, hiszen ha a penge könnyedén hatol át a felaprított zöldségen, kisebb eséllyel csúszik meg és sodorja veszélybe a kezed. Viszont még könnyebb lesz a dolgod, ha sima helyett recés élű kést választasz a feladatra (így például egy kenyérvágó kés is hatalmas szolgálatot tehet), ez ugyanis tényleg kiváló a paradicsomhéj sima felszínének felbontásában.

Ismerd a paradicsom szerkezetét!

Ahogy feljebb már vázoltuk, a paradicsom sikeres felvágásának a kulcsa, hogy a lédús, puha részek, amik a magokat foglalják magukban, ne váljanak külön a paradicsom többi húsos részétől. Ezt akkor érheted el igazán hatékonyan, ha minden szeletben, amit levágsz, van egy kevés a termés szerkezetét adó húsos részből, ami a paradicsom szárának képzeletbeli meghosszabbítása mentén, a termés közepén fut, onnan pedig küllőalakzatban elágazva kinyúlik a termés külső részei felé.

Ennek érdekében, ha kör alakú szeletekre van szükséged mondjuk egy szendvicsben, nem a paradicsom egyik oldalától, hanem vagy a tetejétől, vagy az aljától érdemes kezdeni a vágásokat. A lényeg, hogy a paradicsom csumája vagy jobbra, vagy balra nézzen, amikor magad elé teszed a deszkára a szeletelésre szánt zöldséget.

A legnehezebb dolgod talán akkor van, ha kockára vágott paradicsomot követel meg az általad kinézett recept. Ehhez a fenti módszerrel elkészített szeleteket érdemes tovább vágni, először hosszanti irányú csíkokra, majd erre merőlegesen vágd kisebb kockákra a csíkokat. Ezzel a módszerrel valószínűleg keletkezik egy-két kocka, ami többé-kevésbé elfolyósodik, de a veszteségeket minimalizálhatod.

Végül, amennyiben cikkekre szeretnéd vágni a paradicsomot, arra ügyelj, hogy a vágásaid amennyire csak lehet, a bogyó középvonalától induljon el. Erre talán a legegyszerűbb módszer, ha mindig arra törekszel, hogy pontosan megfelezd az adott cikkelyt. Először tehát függőleges irányban vágd félbe az egész paradicsomot, annak a felét aprítsd negyedekre, ha pedig még ennél is kisebb cikkeket szeretnél, vágd ketté a negyedeket is.