Dél-Karolináan és a régió többi államában klasszikus nyári csemege ez a paradicsomos pite.
A klasszikus barbecue fogások, a babos-rizses ételek, vagy a különböző tengeri finomságok jól ismertek, mint az USA déli államainak jellegzetes fogásai. De azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a klímája miatt ez a régió kifejezetten jelentős paradicsomtermelő is, ennek köszönhetően a helyi konyha néhány klasszikus fogása is épül a zöldségre. A paradicsomos pite édességként kezdte karrierjét, a zöld paradicsomot ugyanis édesebb terményekhez hasonlóan használták az XIX. században, majd feltehetőleg a helyi majonézgyártók fejéből pattant ki a sós, piros paradicsomokat tartalmazó változat a huszadik század második felében.
A pitetésztához
160 gramm liszt
30 gramm növényi zsír (pl. kókuszzsír) darabokra vágva
4 evőkanál hideg, nem sózott vaj, darabokra vágva
Fél teáskanál finomszemű tengeri só
3-4 evőkanál hideg víz
A töltelékhez
1150 gramm vékonyra szeletelt paradicsom (nagyobb termések)
1 teáskanál só
100 gramm édesebb hagyma (pl. fehérhagyma, esetleg mogyoróhagyma) apróra vágva
1-1,5 teáskanál frissen őrölt bors
1 evőkanál repceolaj
225 gramm friss, feldarabolt zöldfűszer, köztük bazsalikom, snidling, petrezselyem
60 gramm frissen reszelt Gruyère sajt
60 gramm frissen reszelt parmezán sajt
60 ml majonéz
Kezdd a pitetészta előkészítését a liszt, a növényi zsír, a vaj, és a só összekeverésével, ehhez használj robotgépet. A géppel keverd továbbra is a tésztát, és egyesével adj hozzá legalább három evőkanál jéghideg vizet, illetve egy negyediket, ha szükséges. Akkor jó a tészta, ha a robotgép körül egy gömbben tömörül a tészta, és elválik a keverőtál oldalától. A kész tésztát formázd egy koronggá, majd csomagold celofánba és hűtsd le, legalább 30 perc alatt.
Ezt követően csomagold ki, helyezd enyhén meglisztezett felszínre, szórj is rá egy kevés lisztet, és nyújtsd ki kb. 3 milliméter vastagságúra. A tésztát nyomkodd egy kb. 23 cm-es átmérőjű piteformába úgy, hogy 2-3 centivel túllóg a formán, a kilógó részt pedig hajtsd a tészta alá a piteforma pereme mentén. Ismét tedd be a hűtőbe 30 percre, hogy megkeményedjen. Eközben melegítsd elő a sütőt 220 fokra, majd mikor kivetted a tésztát a hűtőből, béleld ki a pitetésztát alufóliával, és töltsd meg pitesúlyokkal, vagy száraz babbal, hogy a tészta ne tudjon felhólyagosodni. Helyezd a tésztát egy alufóliával kibélelt tepsire.
Süsd a pitetésztát 20 percig 220 fokon, majd vedd le róla a súlyokat és az alufóliát. Ezt követően süsd még 5 percig, vagy amíg megbarnul. A pitetésztát hűtsd ki egy sütőpapírral lefedett rácson nagyjából fél óra alatt, majd vedd le a sütő hőfokát kb. 175 fokra.
Ekkor kezdd el a töltelék előkészítését. A felszeletelt paradicsomokat fektesd papírtörlőre, és hintsd meg őket egy teáskanál sóval, hagy őket állni kb. 10 percig. Eközben pirítsd meg a hagymát kb. 3 percig, vagy amíg meg ne puhul, ízesítsd sóval és borssal. Itasd le a paradicsomszeleteket papírtörlővel, majd rétegezd egymásra a paradicsomot, a hagymát, és a zöldfűszereket a pitetésztában, miközben minden réteget megborsozol (összesen kb. egy teáskanálnyi borsot használj).
Keverd össze a sajtokat és a majonézt, ezt a keveréket oszlasd el a pite tetején. Süsd a teljesen előkészített pitét kb. fél óráig, vagy amíg enyhén megbarnul a teteje 175 fokon, a széleit védd alufóliával a túlzott barnulástól. Tálalhatod forrón, melegen, vagy szobahőmérsékleten is.