Gondoltad volna, hogy vannak olyan zöldségek, amik főve egészségesebbek?

A hiedelmek szerint a zöldségeket mindig nyersen érdemes fogyasztani, mivel így a legegészségesebbek. Ez több esetben azonban nem igaz, ugyanis egyes zöldségek főve vagy párolva hasznosabbak a szervezet számára, mint eredeti formájukban.

A leveles zöldségek esetében például kiderült, hogy a kel és a spenót is párolva hasznosabb, hiszen nyersen a bennünk található oxálsav nagyobb mennyiségben fogyasztva a gyomor és a vesék számára irritáló hatású lehet. A spenót párolva elkészítve fogyasztandó ideális esetben, mivel a szervezet nagyobb mennyiségben képes cinket, kalciumot, vasat, vitaminokat és fehérjét felvenni. A kel és más, sötét színű leveles zöldségek pedig a magas rosttartalommal járulnak hozzá az egészséges szervezethez.

A paradicsomot jellemzően a legtöbb ember inkább nyersen fogyasztja, aminek alapvetően nincsen hátránya, viszont még egészségesebb lehet ez a zöldségféle főzött vagy sütött formában. A paradicsomban található likopin antioxidáns a szív védelmében segít, illet több rákfajta kialakulását is segítheti megelőzni. A likopinból főzés vagy sütés után jelentősen nagyobb mennyiséget képes felvenni a szervezet, mint nyersen fogyasztás esetében.

A paradicsomhoz hasonlóan a sárgarépát és a spárgát is többször fogyasztják inkább nyersen, mintsem főzve. A répa viszont főzés vagy párolás után jelentősen több béta-karotint bocsát ki – ezt a szervezet A-vitaminnál alakítja, amely a bőr, az immunrendszer és a látás egészségéhez is hozzájárul. A spárga főzve és párolva ugyancsak táplálóbb, ugyanis a hő hatására az antioxidánsok és a tápanyagok felszívása könnyebb az emberi szervezet számára.

Mindenképpen érdemes megsütni vagy megfőzni a padlizsánt is, amely szolanint tartalmaz. A szolaninban toxikus anyagok találhatóak, amik gyomorbántalmakat okoznak, így nem ajánlott nyersen fogyasztani ezt a zöldséget. Hasonlóan a padlizsánhoz, a babcsíra káros baktériumokat is tartalmazhat, többek között szalmonella és E. coli fertőzést is okozhat, ha nyersen fogyasztjuk. Érdemes tehát a különböző babcsírákat inkább párolni vagy megpirítani, hogy az étel nemcsak finomabb, hanem sokkal egészségesebb is legyen.