Vannak ételek, amiket kifejezetten érdemes kerülni, ha jót szeretnél a tüdődnek, de olyanok is, amikről tudjuk, hogy jót tesznek a légzőrendszernek.
Ha az étrended összeállításáról van szó, a legtöbbször olyan szempontok vezérelnek, mint az egészséges mértékű kalóriabevitel, a megfelelő ütemű emésztés segítése, vagy a szív- és érrendszer védelme. De több élelmiszernek van olyan tulajdonsága is, ami szerint előnyös, vagy inkább kerülendő a tüdőd és a légzőrendszered szempontjából. Mutatjuk, miket érdemes enned akkor, ha kifejezetten erre a területre szeretnél odafigyelni.
Az egyik étrendi tényező, amiről a kutatók úgy találták, hogy összefügg a tüdő jó állapotával, a magas rostbevitel. Szerencsére nem kell a diétádat néhány ételre korlátoznod, ha sok rostot szeretnél enni, ezt ugyanis sokféle ételből szerezheted meg. Ide tartoznak olyan gyümölcsök, mint a málna, vagy a körte, bizonyos hüvelyesek, mint a borsó, a lencse, és a fekete bab, ahogy a brokkoli is kiváló választás. De olyan magvak is segíthetnek a rostbevitelünkön, mint a quinoa, a chiamag, ahogy a teljes kiőrlésű gabonákat választva is ezt a hatást erősíthetjük.
Ez utóbbiakat közvetlenül is ehetjük, ha a zabpehely, vagy mondjuk barna rizs mellett tesszük le a voksunkat, de a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér vagy tészta is hozzájárul a jótékony hatáshoz. Ezek a magas rosttartalom antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásai mellett sok E-vitamint és szelént tartalmaznak, ahogy esszenciális zsírsavakat is, ezek a tápanyagok pedig mind-mind elveszhetnek a gabonák feldolgozása során.
Vannak olyan ételek, amikből semmiképp sem szabad túl sokat fogyasztanod, ha szem előtt szeretnéd tartani a tüdőd egészségét. Ilyen például az alkohol, amiről egyébként is jelzi a szervezeted, ha túlzásba vitted, de ha ezt nem is veszed észre, a benne lévő szulfitok súlyosbíthatják az asztma tüneteit, az etanol pedig a tüdő sejtjeire nézve káros. Ugyan azt semmilyen orvos nem ajánlja, hogy kezdj el alkoholt inni ha eddig nem tetted, két pohár borig bezárólag még nem kell igazán aggódnod, hogy vissza kell-e venned az ünneplésből. De efölött érdemes tudnod, hogy nagyobb eséllyel kaphatsz a jövőben tüdőgyulladást, vagy várhatnak rád más tüdőproblémák.
A másik étel, amivel mértékletesen kell bánnod a tüdőd érdekében, a só. Az eltúlzott ízesítés a segítségével szintén súlyosabb lefolyásúvá teheti az asztmát, ahogy a hosszútávon is megmaradó bronchitis előfordulásának esélyét is növeli. A szakértők tanácsa az, hogy naponta 1500 és 2300 milligramm között tartsd a sófogyasztásod, ezt segíthet elérni, ha tartózkodsz az éttermi ételektől és az előre csomagolt készételektől. Főzéskor olvasd el a hozzávalóid sótartalmát, és légy türelmes: a valódi eredmény eléréséhez néhány hétig fent kell tartanod az alacsony szódiumtartalmú étrendet.
A könnyed levegővételért nemcsak rövidtávon tehetsz, bizonyos gyümölcsökkel a tüdő öregedésével is szembeszállhatsz. Ebben a piros és a kék színű bogyók lesznek elsősorban a segítségedre, ezek árnyalataihoz nagy részben hozzájárul az antocián, ami a pH-értéktől függően veszi fel több különböző szín egyikét. Ez a flavonoid erős antioxidáns, amiről egy kutatás is bizonyította, hogy segít megelőzni a tüdőd leépülését: a tanulmányban idősebb férfiakról derült ki, hogy amelyikük egy nap legalább két adag áfonyát evett, észrevehetően kevesebbet veszített tüdőkapacitásából az idő múlásával, mint azok, akik ennél kevesebbet iktattak az étrendjükbe.
A másik színes antioxidáns-csoport, amiről úgy találták, hogy a tüdőre nézve jótékony hatású, a karotinoidoké. Ezeket zöld leveles zöldségekből kiválóan pótolhatod, például jó, ha a bevásárló listádra kerül a spenót, a svájci mángold, vagy épp az olyan kínai zöldek, mint a kínai brokkoli, a kínai virágzó káposzta (vagy choy sum), illetve a bordáskel, más néven bok choi. A segítségükkel pedig kutatók szerint a tüdőrák kockázatát csökkentheted, úgyhogy mindenképp érdemes néha emlékeztetned magad rájuk.
Lehet, hogy ez meglep, de a kávé kifejezetten jótékony hatással lehet a tüdőre. A koffein, amit elsősorban mindenki élénkítő hatásáról ismer, egyben gyulladáscsökkentő is, hasonlóan a kávéban szintén megtalálható polifenolokhoz, amik egyben antioxidáns hatásúak is. Így a rendszeres kávézás egészségesebb tüdőhöz is vezethet, legalábbis van már olyan tanulmány, ami összefüggést talált közöttük.
A kávéhoz hasonlóan némileg meglepő lehet, de igaz, hogy a tejtermékek is jót tesznek a tüdődnek, persze csak abban az esetben, ha nem vagy allergiás valamelyik összetevőjükre – ez pedig nem olyan ritka. A zöld leveles zöldségekhez hasonlóan a tej, sajtok, joghurtok, túró, vagy más tejszármazékok is csökkenthetik a tüdőrák kockázatát, ahogy gyulladáscsökkentő hatásuk is lehet – nem véletlenül javasoltuk őket a csípős paprika ellenszereként is. De ez utóbbi csak akkor érvényesül, ha nem váltanak ki nálad allergiás reakciót, ezzel összhangban az asztmás betegeknek is érdemes lehet kerülnie őket, a tejmentes étrend ugyanis csökkentheti a váladéktermelést.
Akármennyire is jóindulattal találták ki őket, az élelmiszeripar néhány emberi újítása kifejezetten rossz hatással van a tüdőre. A feldolgozott húsokról például kimutatták, hogy ha sokat eszel belőlük, valószínűleg romlik a tüdőd működése. Az olyan hústermékek, mint a szalonna, a sonka, illetve a különböző bélbe töltött húsok (mint a virsli, vagy a kolbász) feldolgozásakor és tartósításakor olyan nitritek kerülnek beléjük, amik a tüdő gyulladását okozhatják.
Ezekhez hasonlóan a cukros üdítőket is érdemes mellőznöd – ha eddig nem találtál rá más okot, akkor a tüdőd kedvéért. Ugyan a pontos okát még nem sikerült megtalálni (ezért lehet, hogy az összefüggés nem jelent ok-okozati kapcsolatot), de egy kutatás szerint aki heti öt alkalomnál többször ivott édesített italokat, annál nagyobb esélye volt a huzamosabb ideig tartó bronchitis kialakulásának, a gyermekeknél pedig az asztma megjelenésének. Aki pedig dohányzik, annál még az édesítőszert nem tartalmazó üdítők is rosszat tehetnek a tüdőnek.
A paradicsom kell, hogy eszedbe jusson, ha a rendkívüli egészségmegőrző antioxidáns, a likopin legjobb forrását keresed. Ez az anyag nem csupán a prosztatarák, vagy a szélütés megelőzésében játszhat fontos szerepet, hanem a tüdőre is jótékony hatással van. A paradicsom ezért enyhítheti a légúti gyulladásokat az asztmások esetében, ahogy a krónikus obstruktív légúti betegség esetén is csökkentheti a halálozás esélyét, ami nem elhanyagolható, ugyanis ez a betegség a világon 300 millió embert érint, és a harmadik leggyakoribb halálok.
A tüdő károsodásának ezt a formáját leggyakrabban a dohányzás eredményezi, így jó hír azoknak, akik leszoktak, hogy a paradicsom lassíthatja a légzőrendszer képességeinek leépülését a fiatal felnőtteknél, ez a hatás pedig még erőteljesebb azoknál, akik korábban dohányoztak. Az allergiásoknak viszont érdemes vigyáznia a paradicsommal, ugyanis keresztallergiás reakciót válthat ki azoknál, akik érzékenyek a fűfélékre, a parlagfűre, vagy a fekete ürömre.