Bőrhibák megelőzésében is segíthet a megfelelő étrend

A striák elleni harcban érdemes odafigyelni, mit eszel a legfontosabb időszakokban.

Bár a striákat és a narancsbőrt sokszor összekeverik, annyi bizonyos, hogy nagyon sokan szeretnének mindkettőtől megszabadulni. Jellemzően ugyanazokon a testtájakon fordulnak elő, leginkább a hason, a combon, fenéken, a csípőn, esetleg a mellen. A narancsbőr kifejezés egyébként a zsírsejtek bőrfelszín felé való kiboltosulását jelenti, de mi most a striákat vesszük górcső alá, közkeletű nevén ez a terhességi csík, ami gyakorlatilag a bőr nyúlása miatt jöhet létre.

Csak a hízás okozza?

Nem teljesen. Ezek a csíkok bármilyen bőrfeszülés hatására megjelenhetnek, a feszülés irányára merőlegesen, lila vagy vörös színben, melyek később gyöngyházas fehér színűre fakulnak. Jellemzően nagy hízás és fogyás után jelentkeznek, a terhességi csík elnevezés is erre utal, hiszen ilyenkor is nagy és hirtelen fellépő feszülésnek van kitéve a bőr. De ezek mellett az intenzív testépítéssel foglalkozóknál is megjelenhetnek ezek a csíkok, illetve akkor ha valaki kamaszkorában nagyon gyorsan nő. A bőr elvékonyodása és a striák megjelenése mellékvesekéreg túlműködésre is utalhat, de a túl sokáig szedett szteroidok mellékhatása is lehet.

Hogy alakul ki?

Tulajdonképpen a bőr alatti kötőszövet lassabb ütemben növekszik mint a bőr felső rétege, ezért megreped vagy elszakad. Fokozhatja a kötőszöveti gyengeséget a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás, de a genetika is alaposan beleszól a történetbe, ha valakinek a szüleinél hajlamosak voltak kialakulni a striák, érdemes jobban odafigyelnie a megelőzésre. A férfiaknál és a nőknél sem ugyanolyan eséllyel alakulnak ki, a női kötőszövet sokkal lazább, hiszen el kell viselnie a terhességgel járó változásokat, ezért mind a narancsbőrrel, mind a striákkal gyakrabban lehetnek érintettek.

Mit lehet tenni a megelőzésért?

Mivel a csíkokat a bőr feszülése okozza, érdemes kerülni a gyors súlycsökkenéssel és visszahízással járó jojó-diétákat. Ez egyéb egészségügyi szempontokból is fontos. Terhesség esetén érdemes már a kezdetektől olyan készítményeket használni, melyek fokozhatják a bőr rugalmasságát. Ugyanez érvényes serdülőkorban is, hiszen ilyenkor fordulhat elő a hirtelen növés vagy akár súlygyarapodás. A megelőzésben segítségedre lehet a mogyoróolaj, a lenolaj és a kökényolaj is, ami mind jó bőrfeszesítő és hidratáló lehet, de keverd mindig testápolóba vagy bázisolajba. A hideg-meleg váltófürdő is jó hatású lehet, ez fokozza a vérkeringést.

Ha nagyon zavaróvá vált a probléma, professzionális kezeléseket is igénybe vehetsz. A különböző készítményekről ugyanis tudni kell, hogy inkább a megelőzésben van szerepük, illetve halványíthatják a már kialakult striákat, de ez a halványulás idővel mindenképp bekövetkezik. Professzionális kezelésekkel viszont a már kialakult csíkokat is sikerrel kezeltetheted, hatékonyabban csökkentheted őket. Ilyen kezelés lehet az aromaterápiás testtekercselés, a mikrodermabrázió és a mezoterápia, illetve a lézeres kezelés. Ez annál hatékonyabb, minél fiatalabb a stria, a friss, vékony felszíni csíkok jobban reagálnak a kezelésre, az öregebb és mélyebb csíkok kevésbé. A striákat természetesen nem lehet teljesen eltüntetni, de halványulni és vékonyodni fognak, hiszen a lézerfény elősegíti a kollagénrost képződését, és a kapilláris értágulatok elzárását. Ez akár 60-80 százalékos javulást is eredményezhet.

És az étrend?

Először is érdemes sok folyadékot fogyasztanod, különösen azokban az időszakokban, amikor a striák kialakulhatnak a fent említett okokból. Ez kb. 2-3 liter folyadékot jelent egy nap, ami lehetőleg legyen sima víz. A friss zöldségek és gyümölcsök a magas antioxidáns tartalmuknak köszönhetően sokat segítenek a bőr frissességének megőrzésében, ezeket legjobb ha nyersen fogyasztod. A cinkben gazdag magvak is jó hatásúak lehetnek, hasznos ilyenkor a tojás, a máj és iktasd be az étkezéseidbe a szilíciumot tartalmazó teljes kiőrlésű gabonaféléket, és sok tengeri halat.