A téli paradicsom is olyan egészséges, mint amit nyáron termelnek

Szakértők is megerősítették, hogy csak azért, mert a hagyományos nyári szezonból kifutottunk, nem kell nélkülöznünk a paradicsomot.

Ugyan a legnagyobb paradicsomtermelő területekre mind igaz, hogy kifejezetten napsütötte helyek, és ott is a nyári hónapokra esik a piros termések érése, a népszerű zöldség nem tűnik el a boltok polcairól az őszi és a téli hónapokban sem. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy nincs-e szükség valamilyen vegyszerre, vagy más, a zöldség egészséges mivoltát semmissé tévő eljárásra ahhoz, hogy a paradicsomellátás folyamatos legyen, ám a hazánkban kapható élelmiszerek biztonságáért felelő hivatal szerint nincs mitől tartanunk a szezonon kívüli termések esetében sem.

Ilyenkor is érdemes a hazait választani

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal egyik munkatársa a Nosalty kérdésére elmondta, hogy a kevesebb napsütés valóban némi hatással van a paradicsomokra, például lelassítja az érésük folyamatát. Így főleg a külföldről importált termésekre igaz, hogy az optimálisnál valamivel hamarabb leszedik őket, hogy minél hamarabb értékesíthessék őket. Ezért érdemes lehet hazai termelők termékeit választani ekkor is, hiszen a rövidebb szállítási idő miatt ők tovább hagyhatják érni a magyar piacra szánt paradicsomokat. Szintén a kevesebb napsütés okozza, hogy a télen termett bogyók némileg savasabbak, így kevésbé érezheted őket édesnek, pedig a cukortartalmuk valószínűleg megegyezik nyári társaikéval.

Egyáltalán nem veszélyes az egészségre

Emellett a NÉBIH szakértője kiemelte, hogy más tápanyagok, főleg az egészség szempontjából fontos likopin, illetve a télen sok gyógyszeres szekrényben megtalálható C-vitamin tekintetében sem maradnak el az üvegházban termesztett paradicsomok a nyáron, a szabad földben termő társaiktól. Ebből a szempontból az ugyanazzal az eljárással, de másik évben beérett termések között nagyobb különbségeket mértek, mint az egy évben az üvegházban és szabadon nőtt paradicsomok között.

Jó hírrel szolgált továbbá azoknak is, akik a növényvédő szerektől félnek, a szakértő szerint az üvegházi zöldségeket pont, hogy könnyebb megvédeni például a különböző kártevőktől, mert eleve fizikailag el vannak zárva sok ártó tényezőtől. Ezért nincs rá szükség, hogy a nyári paradicsomoknál több vegyszerrel védjék őket, sőt, olykor szinte teljesen elhagyható a permetezés. A tápértékük szempontjából tehát a NÉBIH abszolút ajánlja a paradicsomok fogyasztását télen is, élelmiszerbiztonsági szempontból nyilatkozatában a hivatal nem hozott fel ellenjavaslatot az üvegházi termések ellen.