A szád egészsége szempontjából sem mindegy, hogyan készíted el a kedvenc zöldségeidet.
Amikor a zöldségek helyes elkészítéséről van szó, legtöbbször az a megfontolás vezet, hogy a kedvenc terményeinket egészségessé tévő vitaminok, antioxidánsok, és más anyagok a lehető legnagyobb arányban hasznosuljanak. Egyetemi kutatók viszont a szánk egészsége miatt is óva intenek egyes termések sütésétől.
Az erre vonatkozó kutatást dr. Graham Chadwick, a University of Dundee kutatója vezette és arra a kérdésre kereste a választ, hogy változik-e bizonyos zöldségek savassága annak függvényében, hogy sütik, vagy főzik őket. Ez nem egy elhanyagolható kérdés, a GlaxoSmithKline kutatása szerint ugyanis a brit fogorvosok 91 százaléka találkozik hétről hétre olyan pácienssel, akinél a savas ételek és italok okozta saverózió figyelhető meg a fogakon. Ugyan hagyományosan az olyan ételeket jelölték meg a saverózió elsődleges okozójaként, mint a szénsavas üdítők, a gyümölcsteák, a balzsamecet, vagy éppen a bor.
De dr. Chadwick és csapata arra jutott, hogy egyes zöldségek is veszélyt jelenthetnek, de akkor sokkal kevésbé, ha főzzük őket. Kísérletükben a lecsó népszerű francia változatát, a ratatouille-t készítették el kétféleképpen, az egyik változatban az ezredforduló után nagy népszerűségnek örvendő módszer szerint megsütötték a benne található zöldségeket, a másik adagot pedig egy hagyományosabb módszer szerint főni tették fel a tűzhelyre. Mindkét esetben negyvenöt percig készítették el az étel tradicionális alapanyagainak számító hagymát, zöld paprikát, cukkinit, padlizsánt, és paradicsomot.
A hagyma vagy a paradicsom esetén nem találtak különbséget a savasságba a két elkészítési mód között, viszont a paprika, a cukkini, és a padlizsán mind nagyobb savtartalmat mutatott sütés után, mintha párolták, vagy dinsztelték volna őket. „A sütőben elkészített ratatouille savassága pont olyan, mint némelyik szénsavas üdítőitalé, amiket, ha túlságosan nagy mennyiségben fogyasztunk, úgy hisszük, hozzájárulnak a fogak eróziójához” – mondta az eredményeikről a kutatást vezető dr. Chadwick.
A zöldségek egyébként segíthetnek a száj savassága ellen is felvenni a küzdelmet. A rostokban gazdag zöldségek ugyanis egyfelől egyfajta természetes fogkefeként segíthetnek eltávolítani a kisebb ételdarabokat a fogaid közül, főleg, ezért az étkezés végén érdemes elrágcsálnod belőlük egy keveset. Másfelől segíthetnek a nyáltermelés beindításában is, ami természetesen csökkentheti száj savasságát.